توپی که هر آتشی را خاموش میکند

بوسیله علیرضا پایدار | 1395/1/16 | مجموعه فناوری اطلاعات

1 نظر

توپی که هر آتشی را خاموش میکند

شاید باورتان نشود اما آتش و آتش سوزی جزو بلایایی است که هنوز هم راه چاره‌ی صد در صدی برای مقابله با آن یافت نشده و با وجود پیشرفت سریع علم، هنوز هم در اخبار می‌شنویم که حتی آتش‌نشانان با لباس‌های مخصوص و تجهیزات ایمنی، در جریان مهار آتش دچار آسیب و حتی جان خود را از دست‌‌ می‌دهند.

به همین دلیل تعداد زیادی از محققان و استارت آپ‌ها در سراسر جهان بر روی مقابله با این غول ترسناک فعالیت می‌کنند که نتیجه آن ابداعاتی نظیر این توپ جادویی‌ست که‌‌ می‌تواند هر آتشی را بلافاصله خاموش کند.


 یک کمپانی تایلندی به تازگی راه حلی را یافته است که شاید از راه حل‌های دیگر جذاب‌تر و حتی سرگرم کننده‌تر باشد! آنها توپی را با نام Elide Fire تولید کرده‌اند که حاوی موادی خاصی است و با انفجار در مرکز آتش سوزی، در کسری از ثانیه آتش را مهار می‌کند و شعله‌های آتش را به خاکستر تبدیل می‌کند.

 اندازه‌ی این توپ جادویی حدود ۱۴.۷ سانتی متر (تقریبا اندازه‌ی یک توپ بولینگ متوسط) و وزن آن ۱.۵ کیلوگرم (۳.۳ پوند) است. این توپ به چند روش می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و بدلیل وزن و ابعاد مناسب، می‌تواند توسط فرد به داخل آتش پرتاب شود و یا به سمت آتش (آنهایی که بر روی زمین هستند) غلط داده شود.

بعد از حدود ۳ تا ۱۰ ثانیه (بسته به حرارت آتش)، این توپ منفجر می‌شود و صدایی مهیبی معادل ۱۲۰ دسیبل تولید می‌کند. براثر انفجار، مواد خاموش کننده‌ی داخل توپ از جمله FUREX 770 و یک ترکیب شیمیایی خشک به نام مونو فسفات آمونیوم (mono ammonium phosphate) در فضا پخش می‌شوند و با انجام سلسله واکنش‌های خاص شیمیایی، آتش بلافاصله خاموش می‌شود.

 روش دیگر استفاده از این توپ این است که آنرا در مناطقی که ریسک آتش سوزی در آنها بالاست، قرار می‌دهند تا درصورت آتش سوزی احتمالی و نبود مراقب، توپ به صورت خودکار منفجر شود و علاوه بر خاموش کردن آتش، با صدای انفجار خود، نگهبانان و مسئولان حفاظت را از وجود آتش باخبر کنند.

با ما در فیسبوک و اینستاگرام همراه باشید.

منبع:کافه آی تی


چنانچه این خبر مورد رضایت شما می باشد آن را با دوستانتان به اشتراک بگذاریدتعداد نظرات : 1


نام بازدید کننده blue moon
 2016/04/07 - 09:11:53
00

خبر خوبی بود ممنون