مقابله با بد افزار باج گیر یا باج افزار

بوسیله علیرضا پایدار | 1396/2/29 | مجموعه امنیت

3 نظر

مقابله با بد افزار باج گیر یا باج افزار

بد افزار باج گیر چیست؟

به گزارش سایت Iobit در حال حاضر صد ها هزار کامپیوتر در دنیا قربانی بد افزار ransomware که در ایران به باج گیر معروف است شده اند. همچنین نام های دیگر این بد افزار WannaCry , aka WCry, WannaCrypt, Wanna Decryptor, WannaCrypt0r 2.0 نیز می باشد. عملکرد این بد افزار به این صورت است که کامپیوتر هایی که از سیستم عامل های ویندوز مربوط به شرکت مایکروسافت استفاده می کنند را هدف قرار داده و فایل های آن ها را رمزگذاری می کند و از قربانی در ازای دادن پول مجازی بیت کوئین اخاذی می کند. 

ما در این پست به شما خواهیم آموخت که چگونه می توانید براحتی با این بد افزار مقابله و از آلوده شدن به آن در سیستم هایتان جلوگیری کنید. 


1. به هیچ عنوان روی لینک های ناشناخته در صفحه ایمیل خود و یا سایت های ناشناخته جهت دانلود هرگونه فایلی کلیک نکنید. 

باج گیر می تواند از راه های مختلفی انتشار پیدا کند. برای مثال می تواند با کلیک کردن در سایت های مخرب و یا ایمیل های فیشینگ، دانلود فایل های آلوده و غیره کامپیوتر قربانی را آلوده سازد. درک جمله هرگز بر روی لینک های ناشناخته در صفحه ایمیل خود و یا سایت های ناشناخته جهت دانلود هرگونه فایلی کلیک نکنید ضرورت حیاتی برای امنیت سیستم شما دارد. 

ممکن است از خود بپرسید حالا چطور میشود سایت های مخرب را شناسایی کرد؛ در جواب می توانید افزونه های معروف و شناخته شده محافظت از وب گردی را در مروگر های Google Chrome ، Mozilla Firefox و یا حتی Internet Explorer نصب کنید. این افزونه ها همراه نرم افزار های امنیتی و آنتی ویروس اغلب به سیستم شما اضافه خواهد شد.  نام این ویژگی Surfing protection می باشد که می تواند در هنگام وب گردی به شما این اطلاعات را بدهد که آیا سایت مورد نظر شما مشکوک یا غیر امن می باشد یا خیر. در صورتی که سایت مورد نظر از نظر این افزونه مخرب شناخته شود به شما اخطار خواهد داد که به هیچ عنوان روی لینک سایت مورد نظر کلیک نکنید. 

2. با زمانبدی مشخصی به صورت پی در پی از فایل های مهم خود پشتیبان تهیه کنید.

برای اینکه فایل های مهم خود را از دست ندهید، مخصوصا به شیوه رمزکردن بد افزار باج گیر، بهتر است که خود را عادت دهید تا همیشه به صورت مرتب از فایل های مهم خود پشتیبان تهیه کنید. 

به خاطر داشته باشید که تهیه فایل پشتبان به این معنی است که در محل دیگری غیر از سیستمی که با آن کار می کنید می بایست انجام شود!!!

3. فایروال ویندوز را حتما فعال کنید و پورت 445 را مسدود کنید. 

در این پست می توانید روش مسدود کردن پورت 445 را مطالعه کنید.

4. همیشه سیستم عامل و نرم افزار های خود بروز نگه دارید. 

مجرمان سایبری همیشه از آسیب پذیری های موجود در سیستم عامل ها و نرم افزار های از پشتیبانی خارج شده و قدیمی برای اهداف مخرب خود استفاده می کنند. بنابراین این نکته را جدی بگیرید و همیشه سیستم های خود را بروز نگه دارید و از نرم افزارها و سیستم  عامل های از پشتیبانی خارج شده و قدیمی استفاده نکنید. 

نکته این فایل های مخرب تنها از بستر آنلاین وارد سیستم نمی شوند بلکه می توانند از طریق حافظه های جانبی نیز اثرات مشابه ای داشته باشند. 

5. از آنتی ویروس هایی که شناخته شده هستند استفاده کنید. 

بهترین راه برای مقابله و محافظت از سیستم های خود استفاده از یک آنتی ویروس خوب و همیشه بروز می باشد. 

پس همیشه روی سیستم های خود آنتی ویروس های بروز نصب کنید. 

در آخر نکته اینکه نصب آنتی ویروسی که بروز نمی باشد و قابلیت بروز رسانی آن از بین رفته است هیچ فایده ای برای سیستم شما نخواهد داشت!

 


چنانچه این خبر مورد رضایت شما می باشد آن را با دوستانتان به اشتراک بگذاریدتعداد نظرات : 3


نام بازدید کننده سمیه
 2017/05/19 - 21:25:48
00

بسیار مفید بود منتظرپستهای بعدی هستم

نام بازدید کننده سودی
 2017/05/19 - 21:27:04
00

مرسی .خلاصه و ساده بود.فقط روش بستن پورت ۴۴۵ یادتون نره

نام بازدید کننده blue Moon
 2017/05/19 - 21:52:58
00

👍 عالی بود.