اسکریپت نویسی چیست؟

بوسیله علیرضا پایدار | 1395/5/16 | مجموعه برنامه نویسی

0 نظر

اسکریپت نویسی چیست؟

به طور سنتی اسکریپت نویسی به زبان های نا کامل و محدود شده بر میگردد. اسکریپت نویسی معمولا مانند چسبی بین برنامه های مختلف کار می کند که با استفاده از آن میتوان به سادگی و سریعا قابلیتی به آن برنامه اضافه و یا حتی خراب کاری کرد. بعضی از این اسکریپت ها شامل جاوا اسکریپت، اکشن اسکریپت و شل اسکریپت نام دارند.

شاید نزدیک به 10 سال پیش به جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان محدود شده که فقط می توانست برای برخی اعتبار سنجی ها و مثلا نمایش متن هایی بر روی مرور گر کاربر بکار آید، دیده می شد هر چند که امروز چنین نمی باشد. این سوتفاهم امروز همچنان برای توسعه دهندگانی که هنوز از جاوا اسکریپت استفاده نکرده اند یا تنها کارهای کوچکی مانند نمایش درآوردن متنی بر روی مرورگر کاربر با جاوا اسکریپت انجام داده اند پا برجاست.


برای آنکه به ارزش جاوا اسکریپت پی ببرید کافیست تنها جاوا اسکریپت را در مرورگر خود ببندید و سپس سعی کنید صفحات جیمیل، فیس بوک و یا حتی گوگل پلاس را باز کنید. در واقع جاوا اسکریپت دیگر زبانی محدود یا نا کامل نمی باشد و برنامه های تحت وب شما بدون آن نمی توانند بدرستی کار کنند. ساخت برنامه هایی مبتنی بر جاوا اسکریپت دقیقا نیاز به همان چیز هایی دارد که شما برای برنامه هایی که با C یا Java می نویسید. در جاوا اسکریپت شما دقیقا نیاز دارید همان الگوهای سمت سرور را نیز طراحی کنید. به این معنی که شما براحتی می توانید جاوا اسکریپت را در سمت سرور نیز استفاده کنید. پس حالا متوجه خواهید شد که براحتی می توان یک برنامه ای مانند جیمیل را با جاوا اسکریپت پیاده سازی کرد!

این قضیه برای اکشن اسکریپت نیز صدق می کند. اکشن اسکریپت برای اسکریپت نویسی در انیمیشن ها، بازی ها و برنامه های مبتنی با برنامه فلش در ابتدا استفاده شد. شما می توانید قدرت اکشن اسکریپت را flex.org/showcase سایت مشاهده کنید تا متوجه شوید که اکشن اسکریپت نیز دیگر یک زبان محدود یا نا کامل نمی باشد.

اما اسکریپت نویسی چه می باشد؟ در واقع زمانی که از یک ابزار یا ترکیب ابزارهایی جهت خودکار کردن یک سری وظایف - بدون توجه به زبان برنامه نویسی که می خواهید بنویسید – را اسکریپت نویسی می گویند. مانند اسکریپت نویسی در اکسل که با زبان VB انجام می شود و یا اسکریپت نویسی با php که در محیط های CMS می توان از آن بهره برد و غیره...

سخن آخر اینکه در واقع شما می توانید با هر زبانی اسکریپت نویسی انجام دهید و اسکریپت نویسی منحصر به یک زبان نیست !

منبع : http://www.naelshawwa.com/


چنانچه این خبر مورد رضایت شما می باشد آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید