ASP.NET چیست؟

بوسیله علیرضا پایدار | 1395/1/25 | مجموعه برنامه نویسی

0 نظر

ASP.NET چیست؟

ASP.Net ، یک چارچوب کاربردی وب است که توسط شرکت مایکروسافت عرضه گردیده تا برنامه نویسان بتوانند برای ساخت سایت های وب و برنامه های وب پویا و سرویس های وب پویا و یا سرویس های وب XML از آن استفاده کنند. در واقع ASP.Net بخشی از زیر ساخت .NET مایکروسافت و جانشینی برای تکنولوژی صفحات سرویس دهنده ASP می باشد.  یکی از مزیت های ASP مبتنی بودن آن بر زبان های مشترک در حال اجرا می باشد که به برنامه نویسان اجازه می دهد کدهای ASP را با استفاده از زبان های موجود در چارچوب .NET بنویسند[1].

ASP.Net در واقع یک تکنولوژی سرویس دهنده بوده که امکان اجرای اسکریپت های موجود در یک صفحه وب را از طریق یک سرویس دهنده اینترنت فراهم می نماید و مخفف Active Server Page   می باشد. در ASP.Net فایل ها با مدیریت IIS اجرا می گردد و این ساختار فایل ها مشابه با HTML است . شما میتواند در یک فایل ASP زبان های HTML ، JS و حتی XML را براحتی ایجاد کنید[2] .

نحوه کار صفحات ASP بدین صورت است که کاربر پس از درخواست فایل های ASP ، ابتدا محتویات (اسکریپت ها) مربوطه بر روی سرویس دهنده اجرا و در ادامه نتایج بصورت تگ های HTML برای کاربر ارسال خواهد شد.


اما تفاوت ASP با ASP.Net چیست ؟

در ASP.Net صفحات تفسیر نمی شوند بلکه کامپایل می شوند ؛ یعنی با دریافت اولین درخواست صفحه، یک فایل باینری اجرایی کامپایل می‌شود. این فایل ، در یک حافظه cache در وب سرور ذخیره می‌شود و درخواست‌های بعدی این صفحه، از این نسخة اجرایی برای پاسخ به درخواست استفاده می‌کنند[3].

- از آنجا که دیگر به مفسر اسکریپت احتیاجی نیست، به ویژگی‌های زبانی ویژوال بیسیک دات نت دسترسی کامل داریم. در واقع به جای نوشتن اسکریپتی که HTML تولید کند، برنامه‌ای می‌نویسیم که با اشیاء کار می‌کند.

- چارچوب به روشنی کد را از محتوا تفکیک کرده ، با ASP، مانند HTML ، درهنگام interpret شدن صفحه تولید می‌شود، منطق صفحه شما باید در داخل صفحه درجایی گنجانده شود که می‌خواهید HTML ساخته شده با آن منطق در آنجا ظاهر شود، ولی با ASP.Net تا وقتی تمام کد صفحه شما به پایان اجرا نرسیده باشد، هیچ HTML تولید نمی‌شود. کل فرآیند تولید HTML در مرحلة پرداخت صفحه صورت می‌گیرد، که از خصوصیات اشیائی استفاده می‌کند که برای تولید HTML ایجاد کرده‌اید.

- چارچوب ASP.Net وضعیت را برای شما حفظ می‌کند: با چارچوب ASP.Net ، حفظ وضعیت اعتبارسنجی روی داده‌هایی که دریک فرم HTML وارد شده‌اند، خود به خود برای شما انجام خواهد شد و بدون اینکه لازم باشد یک خط کد بنویسید، فیلدها مقادیر خود را حفظ می‌کنند. این امکان، نه تنها برای فیلدهای متنی ساده فراهم شده، بلکه روی لیست‌های SELECT، چک باکس‌ها، دکمه‌های رادیویی و هرنوع ورودی دیگر نیز عمل می‌کند.

- ASP.Net می‌تواند وقایع را در سرور اجرا کند: در ASP به علت انبوه اسکریپتی که باید با HTML ترکیب شوند، رایج شده که یک ناحیه عملیاتی را بین چند صفحه تقسیم کنند. با ASP.Net ، اما می‌توانیم event trap یا « واقعه نگارهایی » را در طرف سرور بنا کنیم. این چیزی شبیه به Remote Scripting است، ولی با HTML استاندارد کار می‌کند، بدین ترتیب ، می‌توانیم یک دکمه HTML را روی صفحه بگذاریم و کاری کنیم واقعه Click آن درطرف سرویس تحریک شود.

- مدل وقایع در ASP.Net بسیار منسجم است: با ASP، اسکریپت به یک حالت «بالا به پایین» در صفحه اجرا می‌شود، ولی در ASP.Net ، یک مدل رویدادی وجود دارد و مهمتر این‌که، واقعه‌ای وجود دارد که وقتی صفحه شروع به بارشدن می‌کند، تحریک می‌شود. این خیلی شبیه به واقعه From Load در VB است.

با ما در فیسبوک و اینستاگرام همراه باشید.

منابع :

1- www.fa.wikipedia.org

2- www.srco.ir 

3- www.vista.ir


چنانچه این خبر مورد رضایت شما می باشد آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید