HTML5 چیست؟

بوسیله علیرضا پایدار | 1395/1/22 | مجموعه برنامه نویسی

0 نظر

HTML5 چیست؟

HTML مخفف Hyper Text Markup Language می باشد که برای ساختن و ارائه صفحات محتوا در شبکه جهانی وب می باشد. HTML5 نسخه 5 همان HTML است که البته همچنان در حال توسعه است.

هدف اصلی این زبان پشتیبانی از فناوری های چند رسانه ای مانند پخش ویدئو بطوری که به راحتی برای انسان قابل فهم باشد و هم چنین به راحتی برای کامپیوتر و مرورگر های وب نیز قابل درک باشد.

HTML5 به خوبی از تمام نسخه های قبلی HTML و XHTML پشتیانی می کند. یکی از مزیت ها HTML5 اینست که شامل جزئیات مدل های پردازش است تا پیاده سازی سازگارتری داشته باشد . 

همچنین نشانه گذاری و رابط برنامه نویسی کاربردی (APIها) را برای برنامه‌های پیچیده تحت وب معرفی می‌کند که این امر باعث می شود کاندیدای بالقوه ای برای برنامه‌های کاربردی تلفن همراه باشد.

بسیاری از ویژگی‌های HTML5 با در نظر گرفتن توانایی اجرا بر روی دستگاه‌های کم قدرت مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها ساخته شده‌است .


امکانات جدیدی که HTML5 در نسخه خود جای داده است شامل عناصری مانند video ، header ، audio و canvas می باشد . شما توسط این عناصر به راحتی می توانید محتوا های چند رسانه ای خود را براحتی انتشار دهید بدون اینکه به پلاگین یا API خاصی نیاز داشته باشید .

همچنین HTML5 عناصری دیگری مانند nav ، article ، section  و header را به منظور توانمند تر کردن محتوای نحوی اسناد بوجود آورده است .

در این نسخه از HTML ، API ها و DOM های (جاوا اسکریپت) خصوصیات اصلی به حساب آورده شده اند .

بصورت کلی امکانات جدید در نسخه HTML5 به شرح زیر می باشد :

- امکانات جدید باید بر پایه HTML، CSS، DOM و javascript بوده و همخوانی لازم را داشته باشد.

- نیاز به افزونه های خارجی و جانبی مانند فلش تا حد امکان کاهش یابد.

- رفع مشکلات و ارورها در HTML5 از نسخه های پیشین راحت تر باشد.

- استفاده از اسکریپت در کدنویسی این زبان با نشانه گذاری جایگزین شود.

- HTML5 باید مستقل از دستگاه باشد و بر روی هر توع کامپیوتر و گجتی قابل استفاده باشد.

- مراحل پیشرفت و بروزرسانی آن متن باز و در اختیار عموم باشد.

اگر شما آشنایی کافی با نسخه 4 را داشته باشید در مدت دو تا 3 هفته و مطالعه یک کتاب مناسب میتوانید مهارت های جدید HTML5 را از روی کتاب یاد بگیرید و پس از آن با تمرین بیشتر و آزمون و خطا بر آن مسلط خواهید شد.یکی از بهترین منابع آنلاین برای یادگیری HTML5 بخش آموزش سایت W3C است با عنوان : www.w3schools.com

با ما در فیسبوک و اینستاگرام همراه باشید.

 


چنانچه این خبر مورد رضایت شما می باشد آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید